Globalne ocieplenie w trzy minuty

Globalne ocieplenie w trzy minuty

. 2 min czytania

Słońce przypomina piec. Generuje energię, która wyrzucana jest w przestrzeń w postaci światła. Jego część dociera do Ziemi. Energia ta jest w pewnym stopniu pochłaniana na powierzchni. Na przykład przez jeziora, które w lecie stają się cieplejsze. Część jest odbijana i trafia w odmęty przestrzeni kosmicznej. Pozostałość jest pochłaniana przez powietrze, które się ociepla. Czujemy to szczególnie w lecie, kiedy temperatura sięga ponad trzydziestu stopni; a w zimie spada poniżej zera.

Jak to się jednak dzieje, że powietrze pochłania energię? Nie dostrzegamy tego, ale jest ono złożonym tworem; mieszaniną wielu gazów. Niektóre z tych gazów mają zdolność do pochłaniania energii. Najbardziej znanym z nich jest dwutlenek węgla. Zatem im więcej jest dwutlenku węgla w powietrzu, tym więcej energii ono pobiera, a zatem szybciej się ociepla. Efekt ten nazywany jest cieplarnianym i powoduje globalne ocieplenie.

Rewolucja przemysłowa rozpoczęła się gdzieś w okolicach 1800 roku. Były to czasy dynamicznego rozwoju technicznego. Symbolem tamtych czasów była świeżo wynaleziona maszyna parowa, napędzana węglem. Była ona szeroko stosowana w przemyśle i transporcie. Jak ujął to pewien historyk:

"W owym czasie nie widziałeś drugiej strony ulicy, przez te wszystkie emisje węglowe i kłęby sadzy z kominów."

Od tamtego czasu światowa produkcja przemysłowa stale rośnie. Wraz z nią, w każdej dekadzie powiększa się ilość emitowanego dwutlenku węgla. Obecnie wartość ta dochodzi do setek miliardów ton! Wraz ze wzrostem ilości dwutlenku węgla w powietrzu, rośnie średnia temperatura na świecie. Po prostu powoduje on zatrzymanie większej ilości ciepła pochodzącego ze słońca. Przedstawia to następujący wykres:

Średnia globalna temperatura oszacowana na podstawie danych lądowych i oceanicznych

To wszystko. Teoria jest bardzo prosta i świetnie potwierdzona, przez wiele niezależnych i prestiżowych ośrodków badawczych. Jeżeli ktoś neguje globalne ocieplenie, to albo ma w tym interes, albo po prostu nie zna faktów.

Michał Sykutera

Filozofia jest drogą prowadzącą ku Rzeczywistości. „Blog filozoficzny” to mój dziennik podróży.

Motto

Masz rację lub nie masz racji, nie dlatego, że inni się z tobą zgadzają lub nie. Masz rację ponieważ twoje fakty i rozumowanie są poprawne.

Benjamin Graham

Linki