Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog filozoficzny
Wspaniale! Następnie zakończ płatność, aby uzyskać pełny dostęp do Blog filozoficzny
Witamy spowrotem! Logowanie powiodło się.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.

O mnie

Nisko cenię filozofię rozumianą w klasyczny sposób, jako dziedzinę zajmującą się abstrakcją – oderwanym od empirii żonglowaniem słowami. Sądzę, że filozofia powinna zasadzać się na poznaniu Rzeczywistości, czerpiąc ile tylko może z dziedzin naukowych oraz wymuszając na osobach się nią zajmujących bogate życie społeczne i kulturalne. Za zadanie filozofa uważam wyrobienie sobie możliwie pełnego i dokładnego obrazu Rzeczywistości.

Dlatego uważam, że studiowanie subtelnych aspektów dzieł dawnych filozofów, szczególnie tych działających przed rewolucją naukową, jest mało wartościowe. O wiele lepsze dla rozwoju filozoficznego jest zgłębianie wiedzy pochodzącej z nauk szczegółowych, szczególnie takich dziedzin jak: fizyka kwantowa, fizyka relatywistyczna, termodynamika, kosmologia, biologia ewolucyjna i neurofizjologia. Zadaniem filozofii jest zatem synteza wiedzy dostarczanej jej przez nauki szczegółowe. Jednak na tym nie kończy się jej rola – na podstawie tak wypracowanego obrazu Rzeczywistości podejmuje ona refleksję egzystencjalną, estetyczną, etyczną i polityczną, dopełniając ów obraz świata o aspekt ludzki, nieobecny na ogół w dziedzinach naukowych. Uważam, że filozofii należy szukać wszędzie, nie tylko w książkach filozoficznych.

Filozofią zajmuje się od wielu lat. W tym czasie wyrobiłem sobie własny obraz Rzeczywistości, którym dzielić się będę na tym blogu. Skontaktować się ze mną można poprzez email [email protected]. Jestem zawsze otwarty na ciekawą i konstruktywną dyskusję.

Michał Sykutera