Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog filozoficzny
Wspaniale! Następnie zakończ płatność, aby uzyskać pełny dostęp do Blog filozoficzny
Witamy spowrotem! Logowanie powiodło się.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Trudne pisanie o filozofii

Trudne pisanie o filozofii

. 1 min czytania

Skończyłem czytanie książki "Polactwo" Ziemkiewicza. Książki polityczne są na ogół ciężkostrawne. Czyta się je powoli. Męczą. Ta jednak przeciwnie - przeczytałem szybko i czas minął przyjemnie. To kwestia stylu – w "Polactwie" czuje się, że autor wypowiada się swobodnie. Nie modyfikuje sztucznie swojego głosu, ale opowiada tak, jakby siedział w kawiarni lub w barze; bez owijania w bawełnę, bez nadmiernego dbania o zabiegi literackie, z odpowiednią dozą pewności siebie oraz fundamentalnie ze szczerą chęcią wypowiedzenia swojej rzeczywistości.

Mam wielki szacunek do autorów, którzy potrafią pisać dobrze o rzeczach trudnych. To wymagające zadanie. Dlatego właśnie w ciągu wieków pisarstwo filozoficzne nie było najlepszej jakości. Pisanie o filozofii wymaga dobrego, wypracowanego stylu, ponieważ sama treść na ogół jest złożona i trudna. Jeżeli jest to dodatkowo źle napisane – to zakrawa na gnębienie czytelnika. Dlatego filozofowie powinni dbać o swój styl pisarski i stale go rozwijać.

Otwartym pytaniem jest: Czy niektórzy filozofowie rozmyślnie piszą nieprzystępnie czyli tak, aby ich idee i wtajemniczenia nie były zbyt łatwo dostępne dla zwykłego czytelnika? Nietzsche to właśnie zarzucał Spinozie, pisząc:

"Te czarnoksięskie praktyki z matematyczną formą, w którą Spinoza swą filozofię – finalnie ‘miłość swej mądrości’, by słowo to trafnie i właściwie wyłożyć – ni to w spiż zakuł i zamaskował, aby w ten sposób zachwiać już z góry odwagę napastnika, co ośmieliłby się podnieść oczy na tę niezwyciężoną dziewicę i Pallas Atenę."

Ja

Michał Sykutera

Pasjonuję się filozofią, ale nie tą ciężką jak hipopotam i toporną jak radziecka ciężarówka. Przeciwnie – tą, która jest przejawem inteligencji, polotu i swobody duchowej wobec spraw najistotniejszych.

Media społecznościowe