Trudne pisanie o filozofii

Trudne pisanie o filozofii

. 1 min czytania

Skończyłem czytanie książki "Polactwo" Ziemkiewicza. Książki polityczne są na ogół ciężkostrawne. Czyta się je powoli. Męczą. Ta jednak przeciwnie - przeczytałem szybko i czas minął przyjemnie. To kwestia stylu – w "Polactwie" czuje się, że autor wypowiada się swobodnie. Nie modyfikuje sztucznie swojego głosu, ale opowiada tak, jakby siedział w kawiarni lub w barze; bez owijania w bawełnę, bez nadmiernego dbania o zabiegi literackie, z odpowiednią dozą pewności siebie oraz fundamentalnie ze szczerą chęcią wypowiedzenia swojej rzeczywistości.

Mam wielki szacunek do autorów, którzy potrafią pisać dobrze o rzeczach trudnych. To wymagające zadanie. Dlatego właśnie w ciągu wieków pisarstwo filozoficzne nie było najlepszej jakości. Pisanie o filozofii wymaga dobrego, wypracowanego stylu, ponieważ sama treść na ogół jest złożona i trudna. Jeżeli jest to dodatkowo źle napisane – to zakrawa na gnębienie czytelnika. Dlatego filozofowie powinni dbać o swój styl pisarski i stale go rozwijać.

Otwartym pytaniem jest: Czy niektórzy filozofowie rozmyślnie piszą nieprzystępnie czyli tak, aby ich idee i wtajemniczenia nie były zbyt łatwo dostępne dla zwykłego czytelnika? Nietzsche to właśnie zarzucał Spinozie, pisząc:

"Te czarnoksięskie praktyki z matematyczną formą, w którą Spinoza swą filozofię – finalnie ‘miłość swej mądrości’, by słowo to trafnie i właściwie wyłożyć – ni to w spiż zakuł i zamaskował, aby w ten sposób zachwiać już z góry odwagę napastnika, co ośmieliłby się podnieść oczy na tę niezwyciężoną dziewicę i Pallas Atenę."

Michał Sykutera

Filozofia jest drogą prowadzącą ku Rzeczywistości. „Blog filozoficzny” to mój dziennik podróży.

Motto

Masz rację lub nie masz racji, nie dlatego, że inni się z tobą zgadzają lub nie. Masz rację ponieważ twoje fakty i rozumowanie są poprawne.

Benjamin Graham

Linki